...taka sobie zbieranina :-
Blog > Komentarze do wpisu

Fizyka a dziennikarstwo

(z dyskusji na forum.gazeta.pl) Czy trzeba mieć dyplom, żeby być dziennikarzem? Adwersarz twierdził, że fizyk bez wykształcenia w tym kierunku nie może być dziennikarzem, dlatego uważał, że ja (pracujący podówczas dla magazynu "Chip Special") nie mogę się za takowego uważać.

[ctrl+C, ctrl+V]

Włożę trochę pracy i zastanowmy się wspólnie nad tym, kto jest amatorem a kto zawodowcem? Ten, kto skończył dziennikarstwo, czy ten, kto żyje z dziennikarstwa?

Ty twierdzisz, ze fizyk nie może być zawodowym dziennikarzem, tylko amatorem. Bo aby być profesjonalnym dziennikarzem, trzeba mieć ukończone studia dziennikarskie. Jednak postaram sie udowodnić, że ukończenie studiów dziennikarskich nie jest warunkiem koniecznym (http://pl.wikipedia.org/wiki/Warunek_konieczny jakbyś chciał dyskutować na temat warunku koniecznego polecam ten link, bo wiedza o mediach i dziennikarstwie nie zawsze wystarcza by zrozumieć takie pojęcia) dla bycia zawodowym dziennikarzem.

W tym celu zadam pytanie: Czy zootechniczka Monika Olejnik jest amatorką? (No, ona ma akurat podyplomowe). Ale zajrzyjmy do wikipedii: taka biolog Grażyna Bukowska? Iberysta Jarosław Gugała? Niedoszły zakonnik Szymon Hołownia? Historyk Ryszard Kapuściński? Filolog klasyczny Marek Król? Psycholog Waldemar Milewicz? Grafik Piotr Najsztub? Polonistka Janina Paradowska? Aktorka Jolanta Pieńkowska? Polonista Jerzy Sosnowski? Jerzy Urban, który studiował na dwóch wydziałach Uniwersytetu Warszawskiego i z obu go wyrzucono? Marynarz Franciszek Walicki? Paweł Wimmer, absolwent SGH? Prawnik Tadeusz Zwiefka? Iberysta Filip Łobodziński? Filozof i ksiądz Adam Boniecki?

Mam rozumieć, ze to wszystko są amatorzy w porównaniu do studentów dziennikarstwa UWr?

A może wszyscy oni mogą być zawodowymi dziennikarzami, tylko fizycy nie mogą?

Ale zaraz zaraz.. Jak to jest? "W latach 1998-1999 prof. J. Kowalski-Glikman był członkiem redakcji ?Wiedzy i Życia?, odpowiedzialnym za dział fizyki i chemii". Popatrz popatrz, nie wzięli do redakcji dziennikarza, tylko profesora fizyki. Czy nie dowodzi to przypadkiem, że fizyk może być dziennikarzem? Polecam ten artykuł: czy jest on napisany bełkotliwie? http://archiwum.wiz.pl/2000/00021400.asp

Powiesz, że Wiedza i Życie jest pismem branżowym? Owszem, ale prof. Kowalski Glikman pisał też do Polityki? http://fizyka.org/?artykul,28 (przedruk). To akurat o sondach kosmicznych, może wolisz na inny temat? Proszę http://www.neww.org.pl/pl.php/news/news/1.html?&nw=310&re=1 , też z Polityki...

Co więcej, wielu uznanych dziennikarzy, nawet tych bez specjalistycznego wykształcenia, zapraszanych jest do prowadzenia wykładów dla studentów dziennikarstwa.

Myślę, że jest to wystarczająca ilość danych, aby udowodnić, że nie trzeba kończyć studiów dziennikarskich aby być dziennikarzem (innymi słowy: ukończenie studiów dziennikarskich nie jest warunkiem koniecznym dla zostania dziennikarzem).


sobota, 16 sierpnia 2008, tomek854

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: